قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس
خانه / رویداد گردشگری / مراسم قوچ گذار در مشهد
مراسم قوچ گذار در مشهد

مراسم قوچ گذار در مشهد

کشور ایران و گستره ی پهناور آن در درازای تاریخ، میزبان اقوام و مردمان گوناگون از نژادها و تبارهای مختلفی بوده است. یکی از این رسوم و آیین ها که در مشهد و در میان مردم عشایر رایج است و هر ساله با شکوه و جلوه ی خاصی برگزار می شود و گردشگران بسیاری با خرید بلیط هواپیما و یا خرید بلیط چارتر در مراسم آیینی قوچ گذار شرکت می کنند و از جاذبه گردشگری مشهد دیدن می کنند.

گاه این آیین ها و رسوم ریشه در افسانه ها و باورها داشته، گاه از حال و احوالات زمین و آسمان و گردش روزگار نشات می گرفته و گاه بسته به زندگی روزمره مردم بوده که کم کم در گذر زمان به شکل سنتی درآمده است.

در جای جای سرزمین عزیزمان، مردمان بسته به قوم و نژادی که در آن بزرگ شده و پرورش یافته اند، محلی که زندگی می کنند، تاریخی که از سر گذرانده اند و پیشه و کاری که انتخاب کرده اند، رسم و آیینی دارند.

چرا قوچ گذار؟

مراسم قوچ گذار در مشهد

آیین قوچ گذار جشنی بسیار کهن و با قدمتی زیاد است که گفته می شود پیشینه ی آن به دوره ی ساسانی و اشکانی باز می گردد. قوچ گذار از دو واژه قوچ و گذار تشکیل شده که قوچ همان معنای گوسفند نر را دارد و گذار نیز در زبان محلی، گذر از سربالایی معنی می دهد.

این آیین نمادی از فراوانی و افزایش نعمت است و شکلی از شکرگذاری از خداوند بزرگ برای نعماتش از سوی دامداران به شمار می رود.

شروع آیین

مراسم قوچ گذار در مشهد

آیین قوچ گذار در صبح یکی از روزهای اواسط تابستان برگزار می شود.

امسال این مراسم برای اولین بار به صورت رسمی در یکی از روستای برده شهر کلات واقع در مشهد ۱۵ مرداد ماه برگزار گردید.

گله دارها، بانیان برگزاری مراسم قوچ گذار

مراسم قوچ گذار در مشهد

مراسم آیینی قوچ گذار، هر سال توسط گله داران بزرگ برگزار می شود تا از میان خود چوپانی را انتخاب کرده و مسئولیت گله های خود را برای یک سال به او بسپارند.

آن ها مسئولیت اجرای مراسم را برعهده دارند و از دوستان، اقوام و آشنایان خود برای شرکت در این مراسم دعوت به عمل می آورند.

گردشگرانی که به بافت اصیل روستا علاقه دارند با خرید بلیط هواپیما در این مراسم شرکت می کنند.

 پذیرایی به صرف نان و شیرینی

مراسم قوچ گذار در مشهد

گله دار ها در ابتدای مراسم با چای و شیرینی از مردم محلی پذیرایی می کنند و زنان با پخت نان محلی فطیر، عطر و بوی خاصی به مراسم می دهند.

دعا برای فراوانی و زایش

مراسم قوچ گذار در مشهد

وجه معنوی این آیین به دعا و برکت خواهی باز می گردد.

زنان و مردان از خداوند برای سال دامی پیش روی خود فراوانی و زایش بیشتر می خواهند و خداوند را برای نعمات و سالی که پشت سر گذاشته اند شکر می کنند و با ساز و دهل و موسیقی محلی جشنی برپا می سازند.

انتخاب گوسفند برتر

نقطه اوج آیین قوچ گذار، انتخاب گوسفند برتر از سوی داوران و سپس تقدیر از چوپانان برتر است.

این انتخاب از سوی داوران انجام می گیرد و از گله دار برتری که گوسفند متعلق به اوست، به وسیله ی کله قند، نان فطیر تولید شده با روغن محلی و جایزه ی مالی تقدیر می شود.

 انتخاب چوپان برتر

مراسم قوچ گذار در مشهد

نقطه اوج آیین قوچ گذار انتخاب چوپانان برتر و تقدیر از آن هاست.

این تقدیر با دادن هدایایی مشابه آنچه به دارنده گوسفند برتر داده شده است انجام می گیرد و در صورت توافق با چوپان ها بار دیگر مسئولیت گله برای یک سال دیگر به آنها داده می شود.

اگر با چوپانی نتوانستند به توافق برسند فردای روز قوچ گذار، که به نام روز شاخ شمار معروف است، گله توسط گله دار سرشماری شده و از چوپان قبلی گرفته شده و به چوپانی که با آن توافق شده تحویل داده می شود.

مطلب پیشنهادی

شهرهای ارزان برای سفر

شهرهای ارزان برای سفر

همه این موضوع را می دانیم که گذران تعطیلات رابطه مستقیمی با جیب ما دارد. …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس