قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس
خانه / رویداد گردشگری / فستیوال عقاب طلایی
فستیوال عقاب طلایی

فستیوال عقاب طلایی

به دام انداختن عقابی آزاد، رام کردن و به شکار فرستادنش مهارتی است که قبایل قزاق برای بقا در دشت های سرد بدست آورده اند. در قزاقستان از قرن هفدهم تا به امروز، این شیوه شکار رایج بوده و امروزه برای نشان دادن این ارتباط عمیق بین انسان و شکارچی آسمان ها به شکل فستیوالی درآمده است. هر ساله شکارچیان بسیاری با خرید بلیط چارتر یا تهیه بلیط هواپیما در فستیوال عقاب طلایی شرکت می کنند.

این فستیوال برای اولین بار در سال ۱۹۹۹ و با شرکت ۷۵ شکارچی برگزار شد.

از آن زمان هرساله شکارچیان مناطق مختلف برای رقابت و به رخ کشیدن مهارت خود با خربد بلیط چارتر در اواخر سپتامبر به شهر Bayan-Ulgii می آیند.

مراسم با رژه شکارچیان و به نمایش در آوردن لباس های سنتی و وسایل شکارشان شروع می شود.

فستیوال عقاب طلایی

مسابقه اصلی بر سر پوست روباهی است که بر پشت اسبی گذاشته شده و شروع به دویدن می کند. عقاب ها باید پوست را گرفته و پیش صاحبشان بیاورند.

در این بخش سرعت، چابکی و هماهنگی بین عقاب و شکارچی سنجیده می شود.

مسابقات جانبی نیز، در زمینه های اسب سواری، تیراندازی با کمان و بازی های محلی برگزار می شود.

مسابقات، جشن، موسیقی و رقص محلی به مدت دو روز ادامه دارد و در انتها جوایزی به بهترین شکارچی و بهترین لباس محلی داده می شود.

فستیوال عقاب طلایی، به عنوان میراث فرهنگی در یونسکو ثبت شده است.

فستیوال عقاب طلایی

طبق افسانه ها، شکار با عقاب تا قبل از بارش اولین برف نباید انجام شود. بنابراین، پس از سپید شدن دشت ها از اولین برف مردان قبیله که بی صبرانه منتظر بودند به همراه عقاب هایشان  سوار بر اسب به سمت ارتفاعات حرکت می کنند.

بعد از رسیدن بر بلندی صبر می کنند تا شکار مناسب را ببیند. آنگاه چشم بند عقاب را باز می کنند و او به محض دیدن شکار پرواز می کند و به تعقیب خرگوش یا روباه و گرگ می رود.

عقاب به سرعت و با چالاکی خود را بالای سر شکار می رساند، با منقار تیز خود زخمی اش می کند و بر روی او خیمه می زند تا صاحبش سوار بر اسب برسد.

تکه ای گوشت تازه و گرم، سهم او از شکاریست که اگر آزاد بود، غنیمت خودش بود.

قزاق ها با کار گذاشتن تله و گذاشتن طعمه بر روی آن این عقاب های با شکوه را به دام می اندازند.

فستیوال عقاب طلایی

برای چندین ماه آن ها در قفسی درون چادر و محل زندگی صاحبشان زندانی اند، تا به صدا و بوی آن ها عادت کنند. حتی به هنگام خواب نیز در کنار شکارچی خود هستند تا به او خو کنند.

بعد از آن که عقاب به همراهی با شکارچی عادت کرد هفته های متوالی آموزش می بیند تا تعادل خود را با چشمان بسته برای نشستن بر روی دست شکارچی، به هنگام سواری بر اسب حفظ کند.

سخت ترین مرحله، آموزش دادن عقاب برای برگشتن به شکارچی بعد از رها شدن است.

البته عقاب نگون بخت بعد از این مدت طولانی، درسش را یاد گرفته، خوب می داند که همنشین انسان و اسب ها شده نگرانی شکارچی بی مورد است.

مطلب پیشنهادی

جاذبه های دیدنی وان

جاذبه های دیدنی وان

وان یکی از پرگردشگرترین شهرهای ترکیه است. شهر وان دارای قدمت تاریخی بسیار است و …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

قالب وردپرس پوسته وردپرس قالب فروشگاهی وردپس